חיפוש

באיזה גיל כדאי לקחת משכנתא לבית?

העולם שייך לצעירים כך נהוג לומר אולם, האם באמת רק לצעירים או שנשאר משהו גם למי שגילו חצה את השישים? מדובר בשאלה רטורית כמובן ובכל זאת, האם זוג שעבר את גיל 60 ומעוניין לשפר רמת דיור, או לשפץ בית ישן, יכול לגשת לבנק ולקבל משכנתא לטובת העניין? לאחר שיחה עם מומחים, מסתבר שבתנאים מסוימים גם אנשים שהחלו את הגיל השלישי לחייהם יכולים לקבל מהבנק משכנתא. האם זה כדאי? האם יש גיל מומלץ ללקיחת משכנתא? אם כן, מהו? על כך במאמר הבא.

 

החוק בישראל ומדניות הבנקים

נכון להיום החוק בישראל מאפשר לכל אדם שטרם מלאו לו 80 לקבל משכנתא מהבנקים. אולם, האם הבנקים אכן מאפשרים לאנשים בגיל 80 לקבל משכנתא? התשובה היא כנראה לא. אבל, אם זוג בני 70 ייגשו לבנק לבקש משכנתא הם לא בהכרח ישמעו לא, הבנק אמנם יקשיח מולם עמדות והם יוכלו לקבל משכנתא בפריסה של 10 שנים בלבד ולא כמו שזוגות צעירים מקבלים לשלושים שנה. המשמעות תהיה שההחזר החודשי שלהם יהיה גבוה.

 

הפתרון שמציעים הבנקים

אני מניח שכולם כבר יודעים שאם ללקוח יש הוכחת יכולת החזר, הבנק לא יסרב לתת לו משכנתא גם אם הוא כבר בן 70. לכן, הבנקים המציאו את שיטת המשכנתא ההפוכה, משכנתא שמתבססת על הנכס הנרכש כבטחון לתשלום מלא המשכנתא.

כיצד זה עובד?  הבנק מאפשר ללווה לבחור באם לשלם כל חודש את ההחזר החודשי או, לא לשלם את ההחזר החודשי ובמצב כזה, מקסימום שנה לאחר פטירתו של בן הזוג השני, יידרשו יורשיו של הלווה למכור את הבית ולהחזיר את ההלוואה במלואה, מהלך זה חוסך לא מעט כסף. בנוסף, יוכלו היורשים לבחור למחזר את המשכנתא הישנה ולחסוך גם כן לא מעט כסף לנוכח שינויי התנאים. בכל מקרה, מומלץ להתייעץ עם מומחים לפני המהלך mashcantainfo.com.

 

אז מתי כדאי לקחת משכנתא

לשאלה הזאת יש יותר מתשובה אחת, אתם תבחרו מה נכון לכם.

 

צעירים יפים ובריאים

היתרון בלקחת משכנתא בגיל צעיר נמצא בפריסה ארוכת השנים שהבנק מאפשר ללווים לקחת, 30 שנה. מי שהכנסתו החודשית איננה גבוהה ירצה בוודאי שההחזר החודשי של המשכנתא יהיה הנמוך ביותר שניתן לקבל. לצורך כך, כדאי לפרוס את המשכנתא למקסימום השנים שהבנק מאפשר וזה ניתן אך ורק בגיל הנחשב צעיר כלומר, מגיל 25 עד גיל 40.

 

גיל המעבר

כנראה שבין הגילאים 40 ל- 60 ניתן לקבל את המשכנתא הנוחה ביותר. הסיבה לכך היא שבתקופה זו הלווים, על פי רוב, מבוססים כלכלית, הצליחו לחסוך מעט ואולי יש להם נכסים נוספים שיכולים להוות בטוחה לבנק המלווה. עד גיל 50 ניתן עדין לקבל משכנתא לפחות ל- 25 שנה, כך שההחזר החודשי יהיה נוח.

 

לסיכום

הגיל אינו פקטור כל כך משמעותי כשבאים לקחת משכנתא, מה שבאמת קובע זו יכולת ההחזר של הלווה ובמקרים מסוימים כמו משכנתא הפוכה, גם שווי הנכס מהווה תפקיד חשוב באישור המשכנתא.

משכנתא לבית

אולי תאהבו גם את