חיפוש

מה חשוב להכיר בנוגע להתיישנות ברשלנות רפואית?

התיישנות כשמה כן היא, מביאה לכך שאיזו רשלנות רפואית או למעשה כל תביעה שיכולתם לנצח בה או להתעסק בה – כבר נחשבת לפי החוק למיושנת, ולא ניתן לקבל עליה את הדין. לכן אפילו אם אתם מוכיחים בקלות כי נעשה לכם עוול וכי מגיע לכם צדק, לבית המשפט אין יכולת לעזור לכם מאחר ועבר הזמן המותר להתעסקות עם התביעה וכעת היא התיישנה ולא ניתן להתעסק בה עוד, אפילו אם אתם צודקים. לכן, בכל עניין של רשלנות רפואית שקרתה לכם – לא כדאי להמתין עם התביעה, כדי לוודא שתאם מגישים את התביעה בזמן. כדי לוודא שאתם עומדים בזמנים, לפניכם הכל על מה חשוב להכיר בנוגע להתיישנות ברשלנות רפואית?.

 

מה היא בדיוק התיישנות ברשלנות רפואית?

רשלנות רפואית והתיישנות קובעת שכל מקרה ורשלנות רפואית שקרו, מתיישנים אחרי 7 שנים מהיום בו התרחש הנזק ועקב רשלנות רפואית. כלומר, לאחר 7 שנים כבר לא ניתן לקבל את הדין, לתבוע, ולקבל פיצויים ותגמולים על הרשלנות בבית המשפט, מאחר שמבחינתו כבר החלה ההתיישנות ולא ניתן לגעת יותר במקרה.

לכן במידה וחוויתם רשלנות רפואית, לאחר 7 שנים ככל הנראה בית המשפט פשוט ידחה את הבקשה והתביעה שלכם, לאור התיישנות המקרה. לכן חשוב שתדעו את מגבלת הזמן שלכם ותגישו את התביעה וההליך המשפטי מוקדם ככל הניתן כדי להימנע מהגעה לתקופת ההתיישנות.

 

הכלל לגבי משך ההליך המשפטי בתוך תקופת ההתיישנות

נכון שלפי החוק יש לנקוט בתביעה ובצעדים המשפטיים כנגד הרשלנות הרפואית שחוויתם כעד 7 שנים מן המקרה – אך במידה וכן הגשתם בזמן את התביעה, גם אם תסיימו את ההליך המשפטי לאחר 7 השנים והוא יארך יותר ממה שחשבתם, הכל בסדר – שכן הדבר הכי חשוב שקשור להתיישנות הוא תאריך הגשת התביעה עצמו.

 

באיזה מקרים ההתיישנות ברשלנות רפואית לא רלוונטית?

ישנם מקרים חריגים בהם גם אם עברו 7 שנים, תוכלו בכל זאת להגיש תביעה ולהמשיך עם ההליך המשפטי על אף ההתיישנות, בהתאם לחוק. לפי החוק, מפורטים מספר מקרים חריגים הקבועים בחוק, לפניכם שניים מן המקרים המרכזיים, שיכולים לאפשר לכם להגיש תביעה על אף שעברו 7 שנים:

 

כאשר מדובר בתובע קטין

במידה והתובע, והאדם שחווה את הרשלנות הרפואית הוא ילד או קטין, 7 השנים שמותרות לו להגשת התביעה מאז האירוע, יחלו למעשה רק מהגעתו לגיל 18, כלומר עד גיל 25.

 

כאשר לתובע לא היה ברור לפני, שמדובר ברשלנות רפואית

במקרים בהם אנשים חיים את חייהם עם נזקים ולא יודעים שהמניע לנזקים הוא רשלנות רפואית, כלומר לא מקשרים בין השניים – יוכל התובע לתבוע החל מהרגע בו גילה בפועל שהבעיה הרפואית שלו נובעת ברשלנות רפואית שקרתה בעבר. מיום ההיוועדות הזו, יינתנו לרוב 7 שנים עבור הגשת התביעה ועד התיישנותה.

גרף של פעימות לב

אולי תאהבו גם את

הליך בוררות
איך אוכפים הליך בוררות?

בוררות התגלתה כמנגנון חלופי פופולרי לפתרון סכסוכים ברחבי העולם, המציע לצדדים דרך גמישה ויעילה לפתור את הסכסוכים שלהם מחוץ למערכות בתי המשפט המסורתיות. בישראל, הבוררות

קראו עוד »