חיפוש

מהם המיסים שיורדים לנו בתלוש?

כל אדם בישראל נדרש מיסים, כחלק מחובותיו האזרחיות. אחד ממיסים אלו הוא מס הכנסה – מס שמוטל על ההכנסה שלנו, אותו צריך לשלם כל עובד בישראל. אם אתם עובדים שכירים, מס ההכנסה מנוכה ישירות מהמשכורת החודשית שלכם, וניתן לראות זאת גם בתלוש המשכורת. אילו עוד פרטים תוכלו לראות בתלוש המשכורת? והאם ניתן לחסוך במיסים שאנו משלמים?

 

אילו פרמטרים מנוכים לנו מתלוש המשכורת?

תלוש המשכורת מונפק על פי חוק לכל עובד שכיר במשק, ובו חייבים לציין מספר פרטים – כמו שכר הברוטו, שכר הנטו והניכויים השונים שיורדים מהשכר.

ניכויים אלו כוללים, כאמור, את מס ההכנסה – אך לא רק אותו. מהמשכורת מנוכים גם דמי ביטוח לאומי לעובד, דמי בריאות, הפרשה לפנסיה או לקופת גמל וכן ניכויי רשות (למשל הטבות שניתנות על ידי המעביד, אך הן עדיין חייבות במס).

בתלוש המשכורת תמצאו גם את ימי החופש וימי המחלה שצברתם ומגיע לכם לנצל, וכן פרטים אישיים שלכם ופרטים של המעסיק שלכם.

 

כיצד ניתן לחסוך במיסים שאתם משלמים?

כל אדם זכאי לנקודות זיכוי במס הכנסה, לפי מצבו האישי והנתונים שלו. ישנם מספר רב של מצבים ונסיבות שמזכות בנקודות זיכוי אלו – נסיבות בריאותיות (מחלה קשה, מחלת הסרטן, עיוורון, נכות, נכי צה"ל), נסיבות תעסוקתיות (שינויים בגובה המשכורת, פיטורים, קבלת פיצויים, עבודה בחו"ל, אבטלה), נסיבות משפחתיות (לידה, גירושין, תשלום מזונות, הורים לילדים בעלי לקויות למידה, הורים לילדים בעלי מוגבלויות שונות) ועוד.

המס בישראל מחושב בצורה שנתית – כך שאם אחד מהשינויים האלו (או שינויים אחרים) התרחשו בחייכם במהלך השנה, משמעות הדבר היא ששילמתם יותר מס מכפי שהייתם אמורים לשלם במצבכם החדש. במצב זה, תוכלו לקבל החזרי מס על ההפרש שבין הסכומים.

למעלה ממחצית מהעובדים השכירים במשק הישראלי זכאים להחזרי מס, ולרוב אפילו אינם מודעים לכך!

 

איך תוכלו לדעת אם אתם זכאים להחזרי מס?

על מנת לבדוק את זכאותכם, תוכלו להיכנס לאתר האינטרנט https://taxes-refund.co.il. באתר תמצאו מחשבון זכאות, שיחשב את זכאותכם לקבלת החזרי המס!

במחשבון תידרשו למלא מספר פרטים אישיים, פרטים על מהלך חייכם ופרטים על גובה המשכורת החודשית הממוצעת שלכם. מילוי השאלון עורך כמספר דקות לכל היותר, והוא נעשה ללא עלות וללא התחייבות כלשהי להמשך.

הבדיקה היא קלה ומהירה, ובסופה תוכלו לדעת האם אתם זכאים לקבל החזרי מס. אם נמצאתם זכאים, תצטרכו להגיש בקשה רשמית להחזר לרשויות המס (שכן ההחזרים לרוב לא ניתנים באופן אוטומטי). חשוב לדעת שניתן להגיש את הבקשה גם בצורה רטרואקטיבית, עד 6 שנים אחורה.

כפי שאמרנו קודם לכן, מגוון רחב באוכלוסייה בישראל זכאי להטבות מס כלשהן, שחלק מהן הוא החזרי מס. אל תוותרו על כמה אלפי שקלים שאולי מגיעים לכם, בדקו את זכאותכם!

 

תלוש

אולי תאהבו גם את