חיפוש

מהן עבירות זיוף ומרמה?

חוק העונשין מפרט מגוון רחב של עבירות זיוף ומרמה הגוררות עימן, בדרך כלל, תקופות מאסר של 3 עד 5 שנים. סיוע משפטי מצד אנשי מקצוע המתמחים בעבירות אלה יסייע רבות לחשודים ונאשמים זיוף ומרמה הן מהעבירות הנפוצות ביותר בתחום העברייני ומספקות תעסוקה מרובה למשטרה, פרקליטות ועורכי דין פלילים.

עבירות אלה נחשבות גם לחמורות וספר החוקים הישראלי עוסק במגוון שלהן. חשוד או חשודים בביצוע עבירות אלה יפעלו בחוכמה אם ימהרו לפנות לקבלת ייעוץ מעו"ד פלילי מהר ככל האפשר.

 

הבסיס המשפטי

פרק י"א, סימן ו' של חוק העונשין, תשל"ז-1977, מתייחס לעבירות אלה תחת הכותרת: "עבירות מרמה סחיטה ועושק". סעיף 414 מגדיר מרמה כ"טענת עובדה בעניין שבעבר, בהווה או בעתיד, הנטענת בכתב, בעל פה או בהתנהגות, ואשר הטוען אותה יודע שאינה אמת או שאינו מאמין שהיא אמת. ו'לרמות' – להביא אדם במרמה לידי מעשה או מחדל". סעיף זה מתייחס גם לעבירת זיוף כ: 1.

"עשיית מסמך הנחזה להיות את אשר איננו, והוא עשוי להטעות. 2. "שינוי מסמך – לרבות הוספת פרט או השמטת פרט – בכוונה לרמות, או ללא סמכות כדין ובאופן הנחזה כאילו נעשה השינוי בסמכות כדין". 3. "חתימת מסמך בשם פלוני ללא סמכות כדין, או בשם מדומה, באופן העשוי להיחזות כאילו נחתם המסמך בידי פלוני".

 

מגוון רחב של עבירות

סעיפים נוספים בפרק זה מתייחס למצבים שונים של זיוף ומרמה:  "זיוף המשפיע על עסקאות" (419), "שימוש במסמך מזויף" (420), זיוף בידי עובד הציבור (421), "מרמה והפרת אמונים בתאגיד" (425), העלמה במרמה (426) וסעיפים נוספים.

הפירוט הרב של עבירות שונות מאפשר למשטרה ולתביעה למקד את החקירה ואת כתב האישום לפעולות נפוצות של זיוף ומרמה. פנייה לקבלת ייעוץ מעו"ד פלילי תסייע לחשוד להכין עצמו לחקירה ותאפשר לו להבין את ההשלכות האפשריות במקרה של הגשת כתב אישום.

 

העונשים הצפויים

על פי סעיף 415, מאסר של 3 שנים צפוי למי שקיבל דבר במרמה וחמש שנים אם הדבר נעשה בנסיבות מחמירות. על פי סעיף 418, מזייף מסמך צפוי למאסר של שנה. עונש על זיוף מתוך כוונה להשיג דבר מה עומד על 3 שנים וזיוף בנסיבות מחמירות גורר עונש של 5 שנים. שאר העבירות שציינו כוללות עונשים הנעים בין 3 ל-5 שנים.

 

סיוע משפטי יכול למנוע מאסר

עורכי דין המתמחים בעבירות של מרמה וזיוף יכולים לסייע ללקוחות שיפנו לקבלת ייעוץ מעורך דין פלילי. החוק הישראלי אומנם מפרט מגוון רחב של עבירות ואת העונשים הצפויים במקרה של הרשעה אך לא כל המקרים של מרמה או זיוף שווים זה לזה.

עורך דין פלילי יבליט את עברו הנקי של לקוח מסוים המואשם בעבירה ויטען כי המעשה בוצע בתום לב או בנסיבות של מצוקה או לחץ. כמו כן, גם אם התביעה תצליח להוכיח זיוף כלשהו או מרמה כלשהי, עורך דין פלילי, המכיר את התיק ואת יחס בית המשפט לעבירות אלה, יפעל לפי אסטרטגיה שתשרת את האינטרסים של לקוחותיו.

עבירות

אולי תאהבו גם את

הליך בוררות
איך אוכפים הליך בוררות?

בוררות התגלתה כמנגנון חלופי פופולרי לפתרון סכסוכים ברחבי העולם, המציע לצדדים דרך גמישה ויעילה לפתור את הסכסוכים שלהם מחוץ למערכות בתי המשפט המסורתיות. בישראל, הבוררות

קראו עוד »