חיפוש

עונש עבור עריקות ממילואים

שירות המילואים הוא שירות חובה במדינת ישראל. חיילי הסדיר והקבע שמשתחררים משירות, עוברים באופן אוטומטי להיות חיילים בשירות המילואים, ואמורים להתייצב לשירות בכל פעם שהם מקבלים צו קריאה. כל זה נכון, כמובן, לחיילים שאין להם פטורים משירות המילואים. אולם יש חיילים שמקבלים צו מילואים שלא מתייצבים אליו. בהתאם לסיטואציה, אותם חיילים עלולים להיות מואשמים בעריקות, להישפט ולקבל עונש עבור עריקות ממילואים.

חייל במילואים

עונש עבור עריקות ממילואים

ראשית חשוב להבין – עונש עבור עריקות ממילואים תלוי במספר הפעמים שהחייל ביצע את העבירה, לאורך כמה זמן הוא נעדר וכן הסיבות שגרמו לו לא להתייצב לשירות לפי הצו שנשלח אליו. כמובן שחייל שלא התייצב לשירות מילואים כבר כמה וכמה פעמים, לאורך זמן ושהסיבות לאי ההתייצבות שלו לא מהוות סיבות מוצדקות להיעדרות – כך עונש עבור עריקות ממילואים עבורו יהיה כבד יותר. העניין עובד כמובן גם לכיוון ההפוך, חייל שלא התייצב למילואים בפעם הראשונה, נעדר זמן מועט מהשירות ושסיבותיו יכולות להיחשב מוצדקות יחסית להיעדרות, עונשו יהיה קל יותר.

כשמדברים על עונש עבור עריקות ממילואים מדברים על עונש של עד שלוש שנות מאסר. זאת לאחר תהליך של מעצר על ידי המשטרה הצבאית, עמידה לדין בבית המשפט הצבאי, וקבלת העונש מקצין בכיר ביחידת המילואים.

הליך ההתייצבות מול בית המשפט הצבאי

לאחר שנעצר חייל המילואים שערק מהשירות, הוא יתייצב אל מול השופט הצבאי. על החייל יהיה להסביר מדוע נעדר משירות המילואים, האם הדבר קשור בעבודה שלו, האם הסיטואציה קשורה במשפחה של החייל, וכל סיבה אישית כזו או אחרת. בית המשפט מודע לכך שחיילי המילואים הם בעלי משפחות ועבודות לרוב, אך לא מתפשר כשהדבר נוגע בשירות המילואים-(תנאי בתי הסוהר ב2019).

בית המשפט הצבאי רואה בחומרה רבה עריקה משירות מילואים, ומעניש בחומרה את החיילים המבצעים אותה.

עונש עבור עריקות ממילואים – איך אפשר להשיג את העונש הקל ביותר?

במידה וביצעתם עבירת עריקות משירות ממילואים, וההליך המשפטי לפניכם, אחת הזכויות שלכם היא להיעזר בשירותיו של עורך דין צבאי. עורך הדין הצבאי אולם לא יוכל להעלים את העבירה, אך הוא בהחלט יכול לשחק תפקיד חשוב בחקירה שלכם.

עורך הדין הצבאי ידאג לבדוק את הדברים הראשוניים אותם צריך לבדוק – האם החקירה כנגדכם מתנהלת כמו שצריך? האם צבא ההגנה שלח בוודאות את צו המילואים לכתובת שבה אתם גרים? האם צו המילואים שנשלח נחתם על ידי הגורמים המוסמכים? האם קיים תיעוד כלשהו לשליחת המסמך אצל הפרקליטות הצבאית?

במידה וימצא עורך הדין הצבאי שהמערכת הצבאית לא עומדת באחת השאלות החשובות הללו – יש סיכוי שעונש עבור עריקות ממילואים עבורכם יהיה קל יותר, ובכל מקרה – עורך הדין הצבאי ידאג לייצג אתכם בכבוד ולנסות למקסם את האמצעים שעומדים לרשותכם, על מנת להקל על העונש.

לקריאה נוספת היכנסו לאתר https://brunolaw.co.il.

אולי תאהבו גם את