חיפוש

זכאות לקבלת פיצויים עבור נכי צה"ל

נכי צה"ל הם אנשים שהוכרו על ידי משרד הביטחון כנפגעים בעלי אחוזי נכות קבועים, כאשר הפגיעה שלהם נגרמה כתוצאה מהשירות הצבאי שלהם. פגיעות בשירות הצבאי יכולות להיות מגוונות, אך המשותף להן הוא שנזק מוסב למי ששירת במהלך שירותו הצבאי את המדינה.

לכן, החליטה המדינה להעניק פיצויים והטבות שונות עבור מי שמוכרים כנכי צה"ל. מהו גובה הפיצויים? כיצד ניתן לקבל אותם? איזה עוד הטבות קיימות לנכי צה"ל? על כל השאלות האלה ועוד, תשובות במאמר הבא.

 

הגשת תביעה למשרד הביטחון

כדי להיות מוכר כנכה צה"ל, יש להגיש תביעה למשרד הביטחון. לא משנה היכן התרחשה הפגיעה בצבא ובאיזה אופן, כל תביעה תוגש למשרד הביטחון. הדבר מחייב גם חיילים בשירות חובה, גם קצינים ונגדים בקבע וגם חיילים משוחררים. את התביעה יש להגיש עד שלוש שנים מיום השחרור, כאשר הדבר משתנה במקרים מסוימים. על כך ניתן להתייעץ עם עו"ד משרד הביטחון.

את התביעה יש להגיש לקצין התגמולים במשרד הביטחון. התביעה צריכה לכלול את הפרטים האישיים של הנפגע. בנוסף לכך, ניתן לכלול עדויות של חיילים ומפקדים שהיו נוכחים באירוע בו נגרמה הפגיעה לתובע. התובע צריך לצרף בדיקות רפואיות וחוות דעת רפואית, שאלו אמורים לתמוך בטענותיו ולהראות על קשר בין הפגיעה שספג לנזק שנוצר.

 

וועדה רפואית

לאחר שקצין התגמולים יקבל את התביעה לידיו, הוא יצטרך לבחון את המקרה בהתייעצות עם רופאים. הדבר מחייב, מכיוון שתשובתו, לחיוב או לשלילה של קצין התגמולים, מחויבת להיות מנומקת באמצעות נימוק רפואי. קצין התגמולים לא יכול לדוגמא לטעון שהוא דוחה את התביעה מסיבות רפואיות בעצמו, מכיוון שהוא אינו רופא במקצועו.

אם קצין התגמולים קיבל את תביעתו של התובע, הוא יזומן לוועדה רפואית במשרד הביטחון. הוועדה הרפואית תהיה זו שתקבע אחוזי נכות לתובע. למעשה, זה אומר שהוועדה הרפואית היא זאת שקובעת האם התובע יוכר כנכה צה"ל או לא. נכי צה"ל הם אנשים שקיבלו מהוועדה אחוזי נכות. לפי אחוזי הנכות שיקבעו להם, הם יקבלו פיצוי כספי.

 

פיצויים אפשריים

הפיצוי שמקבלים נכי צה"ל הוא פיצוי כספי. גובה הפיצוי נקבע כאמור לפי אחוזי הנכות. אחוזי נכות נמוכים יזכו את התובע במענק כספי חד פעמי, בעוד שאחוזי נכות גבוהים יותר יזכו את התובע במענק כספי חודשי וקבוע.

 

ערעורים

ניתן לערער על התוצאות של הוועדה הרפואית, במידה ונקבעו לכם אחוזי נכות שאתם לא מרוצים מהם. בנוסף, ערעור אפשרי הוא גם כאשר קצין התגמולים דוחה את התביעה שהגשתם.

 

הטבות נוספות

נכי צה"ל יכולים להנות מהטבות וזכויות שונות בהתאם לאחוזי הנכות שנקבעו להם, כמו הנחה במס רכישה על דירה, הנחה בתשלום ארנונה, הנחות עבור רכישת רכב פרטי, הנחות על טיפולי שיניים, הנחות על שימוש בתחבורה ציבורית והנחות על רפואה משלימה.

זכאות לקבלת פיצויים

אולי תאהבו גם את

חייל ונשק
עונש עבור עריקות ממילואים

שירות המילואים הוא שירות חובה במדינת ישראל. חיילי הסדיר והקבע שמשתחררים משירות, עוברים באופן אוטומטי להיות חיילים בשירות המילואים, ואמורים להתייצב לשירות בכל פעם שהם

קראו עוד »